EN  |     HE

לאסי עושה רילוקיישן

מאת עידן ניב
בשנים האחרונות, חלה התפתחות רבה בתחום העיתוק העולמי, העוסק בעיקר בעובדים מכל קצוות תבל אשר מקבלים על עצמם שליחות/מעבר לארץ אחרת מטעם החברה שמעסיקה אותם. מסתבר שישנה עוד אוכלוסייה, בעלת צרכים שונים במקצת מאיתנו בני-האדם אשר גם היא מועתקת יותר ויותר ומצטרפת לבעליה המועתקים: אוכלוסיית חיות המחמד!

בשנים האחרונות, חלה התפתחות רבה בתחום העיתוק העולמי (International Mobility) או מה שמוכר בשמו העממי – רילוקיישן - העוסק בעיקר בעובדים מכל קצוות תבל אשר מקבלים על עצמם שליחות/מעבר לארץ אחרת מטעם החברה שמעסיקה אותם.

 

מסתבר שישנה עוד אוכלוסייה, בעלת צרכים שונים במקצת מאיתנו בני-האדם אשר גם היא מועתקת יותר ויותר ומצטרפת לבעליה המועתקים: אוכלוסיית חיות המחמד!

מיליוני חיות מחמד טסות מסביב לעולם. גם בישראל, אלפי חיות מחמד טסות מידי שנה והמספרים עולים בצורה מתמדת.

  

 

כיום, תיירות בעלי החיים הפכה כבר למגמה של ממש. באחרונה, מסתמנת מגמה של אנשים שרוצים את בעל החיים שלהם צמוד אליהם גם בחופשת הסקי באלפים בשוויץ או בזמן הפסקת הקפה בביסטרו בפאריס. ולכן,  רבים מאיתנו - בעלי החיות - יוצאים לחופשות קצרות בחו"ל וחרף המורכבות הטכנית והפרוצדורלית לוקחים איתנו את בעל החיים שלנו במקום להתמודד עם רגשות האשם והחרטות הנלוות לאי צירופו לנסיעה.

ד"ר איתן קריינר/וטרינר

 

חברת  Terminal 4 Pets סוכנות הנסיעות לחיות מחמד, היא החברה הראשונה בישראל שמתמחה בשילוח חיות מחמד לחו"ל. החברה מספקת שירותי טרום טיסה לחיות מחמד ועד עתה עזרה לשלוח מאות חיות מסביב לעולם.

השירות של החברה הוקם ע"י בית הרופאים הווטרינרים, מרכז רפואי מבוסס אשר פועל כבר יותר משני עשורים. במהלך השנים, חברת טרמינל 4 פור פטס סייעה ללקוחותיה להוביל את החיות שלהם מתוך ישראל החוצה ומחו"ל לישראל.

  

טרמינל 4 פטס הוקמה לאחר מחקר מעמיק של התחום, מה שיצר יחסי עבודה עם מובילים המתמחים  בחיות כמו גם, הצטרפות לאירגונים בינלאומיים המתמסרים להובלת חיות בכל העולם.

  

ארזתם את חיית המחמד לבד?
ד"ר איתן קריינר, וטרינר מוטס, מייסד  Terminal 4 Pets הסוכנות הישראלית להטסת חיות מחמד ומנהל בית הרופאים הווטרינרי מכבים מסייע לכם להכין את חיות המחמד שלכם לקראת הטיול הבא.

 

משפחות שמגדלות חיות מחמד מתייחסות אליהן כאל כחלק מהמשפחה. בין אם הן לוקחות את חיות המחמד איתן ובין אם הן משאירות אותן בפנסיון, איש לא יהנה מהחופשה לפני שהוא ידע שחיית המחמד שלו מטופלת ושגם היא נהנית. מניסיון של 21 שנים כווטרינר מוטס ד"ר קריינר למד כי השקט הנפשי של בעלי החיות הוא מרכיב לא פחות חשוב מכל אספקט אחר. להעניק ללקוח את השקט והביטחון ולהבטיח לו שהכלב או החתול מקבל את הטיפול הנכון וטוב לו - חשוב בדיוק כמו להעניק טיפול רפואי.

 

תכנון חופשה מהנה דורש היערכות וכאשר משפחה בעלת חיות מחמד מתכננת חופשה – ההיערכות המדוקדקת מבעוד מועד חשובה פי כמה.

  

אפשר לקחת חיות מחמד לחופשות בחו"ל

4 מיליון חיות מחמד מוטסות מידי שנה בעולם, כשקרוב ל-50% מהן טסות עם בעליהן במסגרת חופשות וטיולים (השאר מוטסות במסגרת רילוקיישן, שליחויות דיפלומטיות, מעבר למגורי קבע במדינות חדשות, לימודים בחו"ל וכיו"ב).

דרך נתב"ג מוטסות כמידי שנה 30,000 חיות (20,000 בטיסות יוצאות ו-10,000 בטיסות נכנסות) אך פחות מ-10% מוטסות במסגרת חופשות וטיולים. ד"ר קריינר:

"לטעמי, הציבור הישראלי עדיין לא הבין את רוח השינויים בתחום התיירות העולמית והוא אינו מנצל את הפוטנציאל העצום ששינויים אלו טומנים בחובם. פרט למדינות המקפידות הקפדה יתרה, ואליהן קשה יותר להכניס בעלי חיים (מדינות כגון אנגליה ואוסטרליה), אפשר כיום לצרף חיות מחמד לטיולים ארוכים כקצרים כמעט בכל מדינות העולם וכמעט בכל סוגי הטיולים, החל מבילויים משפחתיים בערי בירה, דרך טיולי טרקים, טיולי ג'יפים, שהייה בחופים אקזוטיים ועוד".

 

טיפים לטיסות לחו"ל: 

 • היערכות מראש: יש להתחיל בתהליך לקראת הטסת חיות מחמד כחודשיים עד ארבעה חודשים לפני המועד וזאת בכדי להספיק לבדוק את החיות ולחסן אותן ולטפל בנושאים הבירוקראטיים והלוגיסטיים בזמן.

 •  מסלול טיסה: חשוב לבחור את חברות התעופה הידידותיות ביותר לבעלי חיים והמאפשרות לכם להטיס חיות בצורה הנוחה ביותר, הבטוחה ביותר, הפשוטה ולפי לוחות הזמנים שמתאימים לכם. טיסות ישירות או טיסות עם זמני ההמתנה הקצרים ביותר במקרים בהם לא ניתן לטוס ישירות, הם המסלולים המומלצים ביותר להטסת חיות, כמו כן יש להעדיף טיסות לילה על פני טיסות יום בכדי למנוע מחיות המחמד את הסבל של המתנה ממושכת ללא מיזוג אויר בשעות הפריקה והטעינה וכן חשוב לדעת כי במהלך ימות השבוע זמני הפריקה והטעינה קצרים יותר מאלו של שבתות וחגים.

 •  רגולציות: חשוב מאוד לדעת שכיום בכל מדינה בעולם יש חוקים ותקנות לגבי הכנסת חיות לשטחן. בין אם מדובר על חיסונים, גיל מינימאלי או מקסימאלי של החיה, זנים אותם אסור להכניס למדינה מסוימת, תקופת הסגר ועוד. חוקים ותקנות של כל מדינה ומדינה עלולים להשתנות על בסיס חודשי. בכדי להימנע מבעיות וסיבוכים של הרגע האחרון – כגון: ישנן מדינות וחברות תעופה רבות המסרבות להטיס נקבות בהריון או גורים שטרם מלאו להם שלושה חודשים, וכו' - בדיקה יסודית ומדוקדקת של החוקים והרגולציות במדינות היעד, במדינות המוצא וכן נהלים של חברות התעופה באמצעותן אתם טסים, תמנע סיבוכים ואף עוגמת נפש ברגע האחרון. היו מקרים של חיות מחמד שלא קיבלו אישור לצאת מהשדה ועד למקרים בהם ניתנה הוראה להרדים חיות מחמד כשהליך הטסתן לא טופל כראוי על ידי הבעלים.

 •  הסעות מותאמות לחיות מחמד לשדות התעופה: כאשר נוסעים לשדה התעופה או חוזרים ממנו אין להסתמך על תחבורה ציבורית קונבנציונאלית. נהגים רבים וחברות הסעה רבות מסרבות להסיע חיות מחמד. יש לתאם הסעה מתאימה להעברת חיות היינו: רכב מורשה, גדול דיו המותאם להעברת חיות מחמד משוחררות ו/או כלובי הטסה גדולים במיוחד בצורה בטוחה.

 •  במקרים בהם חיות המחמד מוטסות בתא המטען ולא איתכם, הבעלים, בתא הנוסעים במטוס, מומלץ מאוד להזמין ליווי בשדה התעופה (מלווה חיות מחמד אשר אוסף את החיה מידי הבעלים, מלווה אותה בשדה התעופה ובשטח האווירי, מעלה אותה למטוס ומוודא שכל התנאים האופטימאליים להטסת בעלי חיים דהיינו: טמפרטורה, אוורור ועוד, מתקיימים ובסוף התהליך הוא מיידע את הבעלים שהכול בסדר). ליווי זה הינו חיוני גם לאחר נחיתה, כאשר יש צורך לשחרר את חיית המחמד מתא המטען ולמסרה לבעליה ללא סיבוכים ועיכובים.

 •  אין לטשטש חיות לקראת הטיסה או במהלכה וחשוב לבדוק את מצבן הבריאותי לקראת הטיסה (כאשר בעל חיים לא חש בטוב, טיסה ובעיקר טיסה ארוכה, עלולה להזיק ואף לסכן את בריאותו).

 •  כאשר טסים לחו"ל עם חיות מחמד יש צורך בכלובי הטסה בעלי תווי תקן בינלאומיים אשר במקביל – מאושרים על ידי חברת התעופה וכן מדינת היעד – ככלובים מורשים להעברת חיות מחמד. במקביל על כלובי ההטסה להתאים למידות חיית המחמד (אשר אמורות לשהות בו במשך שעות ארוכות). על הכלוב להיות מרופד במידה הנכונה כך שלחיית המחמד יהיה נוח לשהות בו וכמו כן, כלוב הטסה צריך להיות נוח לשימוש ולנשיאה עבור הבעלים. * בעלי כלבים גדולים נתקלים בקשיים באיתור כלוב אך אל דאגה – ניתן לבנות כלובים בהתאמה אישית בתנאי שנערכים לכך מבעוד מועד (כ- 45 ימים לפני הטיסה).

 •  אין להאכיל חיות מחמד לפחות ארבע שעות לפני ההמראה אולם יש לאפשר להם שתייה מרובה של מים לפני ולאורך כל הטיסה - בכדי למנוע התייבשות.

לאן טסות החיות?
 

4 מיליון חיות מחמד מוטסות מידי שנה ברחבי העולם וצפויה עלייה בשיעור של 8% עד 2012 וזאת בעקבות גידול משוער בשתי המגמות העיקריות אשר במסגרתן מוטסות חיות בעולם: התיירות העולמית והרילוקיישן.

 

חיות מחמד מוטסות בטיסות בינלאומיות במסגרת:

 • חופשות משפחתיות וטיולים 43%
 •  במסגרת רילוקיישן לצורך עסקים ושליחויות ממטעם ממשלות ו/או ארגוני המגזר השלישי NGO  43% 
 •  חילופי סטודנטים וסגל אקדמי 6%
 •  מעבר למגורי קבע (עליה או ירידה מהארץ) 8%

חיות המחמד המוטסות כמידי שנה בעולם הן בעיקר כלבים (כ-55%), לאחר מכן חתולים (כ-40%) וציפורים ושאר מכרסמים (כ-5%).

 

מכלל החיות המוטסות מידי שנה בעולם כ-66% הן חיות מחמד וכ-34% חיות משק, המוטסות על ידי גופי צבא וביטחון, הנהלת גני חיות ואתרי תיירות, משקים חקלאיים וכיו"ב.

 

הטסת חיות מחמד לאנגליה, דרום אפריקה, סין ואוסטרליה היא המאתגרת ביותר שכן אלו מדינות עם חוקים ברורים מאוד לגבי אופן ההטסה (לאנגליה ולאוסטרליה ניתן להטיס חיות רק באמצעות שילוח קרגו), חוקי הסגר הקיימים באנגליה מחייבים הערכות לשישה חודשי הסגר בשדה. שלושת המדינות הללו מחייבות הערכות מבעוד מועד מבחינת עמלות מכס, אישורי כניסה, אישורים רפואיים וכו'.

 

הטסת חיות מחמד מ/ואל צפון אמריקה כרוכה אף היא בעמידה בתקנות ורגולציות אולם קיימת אפשרות להטסת חיות מחמד יחד עם הבעלים (במקרים בהם חברות התעופה מאשרות) וברוב המקרים, כאשר מדובר בהטסת חיות מחמד השוקלות פחות משמונה קילו, ניתן להטיס אותן בתא הנוסעים באמצעות חברות תעופה המאפשרות הטסת 'Pet in Cabin' ונחשבות לידידותיות לבעלי חיים: אל-על, אייר קנדה, לופטהנזה, דלתה, KLM.

 

מחודש מאי 2010 נכנס לתוקף החוק המחייב בדיקת נוגדני כלבת לקראת הטסת כלבים לישראל, ולכן, הטסת כלב לארץ כרוכה בהערכות של לפחות 45 ימים מראש (בדיקת הנוגדנים אורכת 30 ימים). 

 

טרמינל 4 פטס חברה בהתאחדות העצמאית להובלת חיות וחיות מחמד ((IPATA, ולכן מקבלת מידע  מעודכן על החדשות האחרונות מארגונים דומים מסביב לעולם. החברה מחוברת למערכות המידע של כל חברת תעופה, הדרישות של כל מדינה והצרכים הייחודים של כל חיה (וכמובן של בעליה).


אנו בחברת CRG מחשיבים עצמנו גם כן לחובבי חיות גדולים ומאמינים שרבים מהעובדים המועתקים מחפשים שירות כזה המאפשר להם לצרף את חבריהם הטובים בקרב ההולכים על ארבע ולכן עובדים בשיתוף פעולה עם חברת טרמינל 4 פטס.

בדבר פרטים נוספים הנכם מוזמנים לפנות לאתר החברה.

 


 

 

 

נכתב ע"י עידן ניב – מתאם רילוקיישן – Corporate Resources Group (Israel) Ltd.