EN  |     HE

הדרכה בין-תרבותית

שלום לכולם,

רצ"ב מאמר שהתפרסם בחודש מרץ 2010 ב- "ניו-יורק טיימס" על חשיבות ההדרכה הבין-תרבותית. אנו בהחלט גאים בכך ששתי חברות אמריקניות מובילות בתחומן, חברות שאנו מייצגים בישראל, Dean Foster Associates ו - ORC Worldwide נוטלות חלק פעיל במאמר זה.

 

כמי שעומדים מאחורי הבאת הנושא ארצה לפני למעלה מ - 20 שנה והניסיונות לפתחו בישראל, אנו כמובן מודעים לכך שהנושא, איננו עומד בראש מעיינם של מנהלי החברות ומנהלי משאבי האנוש בסקטורים השונים, מתוך חוסר מודעות לנושא.

 

מחקרים בינלאומיים שונים מראים פעם אחר פעם שהנושא דווקא מתרחב בעולם ולעומת זאת, מחקרים אחרים מראים במפורש שאחת הסיבות המרכזיות לכישלון ההצבה בחו"ל היא בעיית הפער התרבותי וחוסר המוכנות לחיים בתרבות שונה.

 

נפנה תשומת לבכם דווקא לצד הישראלי של הנושא: במאמר שהתפרסם ב"דה מרקר" 
ב- 10 בדצמבר, 2009, דובר על סקר חדש בו החברות מודות שב - 50% מהמקרים הרילוקיישן בחו"ל לא מצליח. הכתבה (מאת חיים ביאור) מבוססת על סקר שערך ד"ר גדי רביד בנושא. נושא ההדרכות הבין תרבותיות רחוק מלהיות מפותח בישראל ומשום מה מעורר התנגדות בקרב חברות רבות.

 

בכנס שהתקיים ב - 03.03.10 בנושא העסקה רב גונית בו השתתפו מנהלים בכירים במשק הישראלי וביניהם צבי זיו, לשעבר יו"ר בנק הפועלים, אמר האחרון כי "אנחנו לא פתוחים לתרבויות אחרות. בבנק הפועלים החזרנו מנהלים שנשלחו לעבוד בחו"ל משום שלא הצליחו להיטמע שם".

 

יש לשים לב לעובדה החשובה שהמאמר מציין וגם אם כולנו מודעים לכך, אנו נוטים קצת להתעלם מהנושא: היום, כדברי דין פוסטר, נשיא חברת DFA ואחד המומחים המובילים בעולם בנושא, כל חברה, קטנה כגדולה, הינה גלובלית (או לפחות בעלת שאיפות כאלו...). ההדרכה הבין תרבותית ניתנת כיום לא רק לאותם מעטים שאכן מועברים ממדינה למדינה אלה גם לאלו שלא ייסעו לשום מקום או ייסעו לשם לצרכי עסקים בלבד אך בהחלט יעבדו עם חברות ואנשים מסביב לעולם.

 

לדברי ג'פרי לאטה, סמנכ"ל חברת ORC Worldwide, חברות קטנות יותר, חדשות לסביבת העבודה הגלובלית, אינן מודעות לתוכניות ההדרכה הקיימות או איך הן יכולות לעזור לחברה ואנשיה וזהו כנראה המצב הרווח בישראל.

 

בישראל, נראה שחברות נוטות להתעלם מנושא ההדרכה הבין-תרבותית, על אף הנזק הנגרם כתוצאה מהתעלמות זו.

 

לא תמיד החברות גם מודעות לנזקים או לאי ההצלחה של עובדיהם בחו"ל כי הדברים לא תמיד מדווחים הביתה ולא מעט לקוחות בחו"ל לא משתפים את החברות הישראליות בחוויה הלא נעימה של מומחה ישראלי בתחום כלשהו שאינו מתאים לסביבתו התרבותית.

לא פעם, כאשר אנו כן מודעים לכך שהעובד אינו בדיוק מתאים או שמשפחתו לא נקלטה ומקשה עליו במילוי תפקידו, אנו נוטים לסלחנות ומאפשרים לו לסיים את משך חוזה העבודה שלו מבלי להחזירו מיידית ארצה.

 

בהשקעה לא גדולה (הרבה פחות מהנזק שיכול להיגרם לחברה או לעובד במקרה של העדר הדרכה!) ניתן להכין את העובד ובן/בת הזוג הכנה הולמת יותר לתרבות החיים החדשה שלו ולהשיג ע"י כך עובד ובני משפחה מרוצים, מצליח במשימתו והמביא כבוד לחברתו וכן, גם למדינתו.

 

נשמח לסייע לכל פונה באמצעותנו ובתמיכת שתי החברות המובילות הנזכרות לעיל.

 

בברכה,

Doron Neev  

General Manager

doron.neev@crg-ltd.co.il