EN  |     HE

האם ישראל מוכנה למגפה הגלובלית הזו?

מאת בנימין פנג. תרגום לעברית: יהונתן לוי
אתמול הייתה לי שיחה עם חבר ישראלי, הוא סיפר לי שהוא קצת חולה-לא משהו מסוכן, אמרתי לו שכולם צריכים להיות זהירים מאוד משום שהווירוס מתפשט בכל רחבי העולם כולל בישראל. התחלתי להיות מודאג כשהוא אמר לי שחיי היומיום בישראל עדיין מתנהלים כשגרה, אנשים שוהים במקומות הומי אדם מבלים בקולנוע, באירועים חברתיים וכדו'. מספר הנגועים בווירוס הולך וגדל בהתמדה, ונראה שהווירוס הולך ומתפשט ברחבי העולם. לדעתי תושבי ישראל אינם יכולים להמשיך בחיי השגרה, ישראל איננה מוכנה למגפה הזאת.

סין מתמודדת עם הווירוס כמעט חודשיים, המספרים כעת מעודדים יותר בהשוואה לתחילת ההתפרצות אז 80,000 איש חלו ו 3000 אנשים מתו. מאז, מספר הנגועים ירד ל 46, בהשוואה ל 2310 מקרים חדשים מדי יום בשאר העולם.

 

פורים שמח!

 

במהלך החודשיים האחרונים, סין השתמשה באמצעים הנוקשים ביותר במרבית  מחוזותיה, מרבית תושבי סין שוהים בביתם בימים אלו, יש כאלה שקוראים לזה "מעצר בית", או אפילו "שמירה על שבת סינית". העובדה היא שהתושבים מעדיפים להישאר בביתם גם אם אף אחד לא סוגר אותם מאחורי סורג ובריח.

 

שנחאי, העיר בה אני מתגורר היא אחת הערים המתויירות ביותר. בתחילת ההתפרצות החשש היה שהעיר שנחאי תהפוך לנגועה במגיפה לפחות כמו העיר וואהאן בה התגלו כמעט 70,000 מקרים. עד כה התגלו 342 מקרים מאושרים, וכמעט אפס מקרים חדשים תודות לאמצעי ההסגר היעילים.

בשבוע שעבר כבר התחלתי לצאת מהבית ולהגיע למשרד, אבל רוב המסעדות והחנויות עדיין סגורות, כולנו דרוכים בציפייה שהכול יחזור לקדמותו בחודש הבא ושכיחות הווירוס תלך ותדעך ברחבי סין.

 

אין ספק שלאמצעי ההסגר יש השפעה אדירה על התושבים והפעילות העסקית ברחבי המדינה, אפילו אני, נאלצתי לבטל ולדחות את הטיול שלי לישראל.

 לצערי, ישראל קיבלה החלטה לבטל את כל הטיסות מסין וממנה כאמצעי הגנה. לעניות דעתי זו הייתה החלטה מוקדמת מאוד, המחשבה לסגור את גבולות ישראל בכדי למנוע מהווירוס להגיע לישראל היא שגויה מעיקרה, וירוס אינו צריך ויזה או טיסה ישירה, וסין איננה המקור היחיד של הנגיף. ישראלים רבים מטיילים בכל רחבי העולם ועלולים להידבק ולהעלות את הסיכון ושכיחות הווירוס בישראל.

 

כשאני שולח הודעות תזכורת לחבריי הישראלים, חלק מהם השיבו כי "יש לנו את אמצעי ההסגר והטכנולוגיה בכדי למנוע את זה, אז אל תדאג", אני חייב לומר שהם אופטימיים מדי, שמעתי שיישנם לא מעט תושבים המצויים בהסגר לכאורה אך איינם מצייתים לכללים, חוסר ציות לכללים ולכללי ההסגר עלול לסכן את תושבי ישראל, רובם לא יבינו את חומרת המצב עד שיחוו זאת על בשרם.

 

אני בספק אם כל מדינה אחרת יכולה לנקוט באותה גישה אפקטיבית כמו סין, מדינות אחרות לא יכולות לגייס כוח אדם רב ומשאבים בתקופה כה קצרה, זו היא מלחמה אך לא מלחמה צבאית, הכוח הצבאי לא יכול לעזור כל כך הרבה, רוב מדינות העולם חסרות את תרבות כיבוד הכללים הממשלתיים, התפרצות הווירוס באירופה ובארה"ב היא תוצאה של חוסר תשומת לב למצב הנוכחי. ישראל לעומת זו, צריכה להיות זהירה מאוד, האחריות בראש ובראשונה מוטלת גם על כתפי התושבים ולא רק על הממשלה.

 

מצב המגיפה מתחיל להיות קריטי ברחבי העולם והוא מסוכן יותר ממה שכבר ידוע, אנו רואים כעת רק את קצה הקרחון, אך איננו יודעים מהי השפעתו והשלכותיו מרחיקות הלכת של הווירוס.

 

כך גם לגבי מקורו של הנגיף, אומנם סין היא הראשונה בה הנגיף התפרץ, אבל ראיות חדשות מעידות שסין איננה מקורו היחידי של הווירוס, כבר עכשיו התגלו מספר סוגים שונים של הווירוס במדינות שונות. לראיה, חלק מהמקרים שהתגלו בארה"ב ההדבקה בנגיף הייתה ללא מגע ישיר או עקיף עם נגועים ממוצא סיני ואף ה RNA שהתגלה היה שונה.

 

הגיע הזמן שהישראלים ייטלו יוזמה אישית ויגלו אחריות וזהירות. ההמלצות הרשמיות הן; ראשית, עדיף להימנע מאירועים הומי אדם ומטיולים, ובמקומות בהם המשתתף אינו בטוח אם שאר המשתתפים נושאים את הווירוס, שנית ,הימנעות מנגיעה במתקנים ציבוריים ושמירה על היגיינה אישית כמו רחיצת ידיים בתדירות גבוהה באמצעות סבון ומים חמים. חבישת מסכה הינה הכרחית בכדי למנוע את התפזרות הווירוס אבל המסכה איננה חלופה מספיק ראויה לכללים הנ"ל.

המצב הגלובלי הרבה יותר מדאיג מסין, נראה שאין דרך התגוננות מסוימת, כך שישראל חייבת להיות מוכנה לפני שיהיה מאוחר מדי.

פורים שמח!

 

המחבר הינו מייסד ארגון תכנית ישראל, ארגון ללא כוונת רווח המקדם את יחסי סין-ישראל בסין.