EN  |     HE

הדרכה בין תרבותית, אימון אישי והדרכה בניהול גלובלי

תוכניות ההדרכה של חברת קורפורט רסורסס גרופ (ישראל) בע"מ (.Corporate Resources Group/Israel Ltd) עוצבו בכדי לעזור לעובדים המועתקים ומשפחותיהם להתמודד עם אתגרי מפתח במעבר בין-תרבותי ולהציג יכולות רב-תרבותיות.

 

מנכ"ל החברה, ביחד עם עמית למקצוע, יועץ בכיר נוסף, הם שהציגו את נושא ההדרכה הבין תרבותית לשוק הישראלי עם שובם משהות ארוכה באירופה לפני קרוב לשלושים שנה (!). מאז, פותח הנושא והפך למוכר יותר ויותר לאנשי משאבי האנוש הישראליים כאשר במרבית ארצות אירופה, אסיה וארה"ב זהו נושא מרכזי ובלתי נפרד מכל מקרה של ניוד עובדים למדינה זרה כלשהי.

 

לפני מספר שנים הצטרפה לצוות החברה מומחית לנושא ההדרכה בין תרבותית, בעלת ידע מקיף בנושאי רילוקיישן. מומחיותה נובעת מעיסוקה היומיומי בנושאים דומים כולל הדרכה בנושאים של אקדמיה בחו"ל, וידע נרכש ומתעדכן במספר כנסים שנתיים בשנה המאורגנים בין היתר ע"י גופים אמריקניים. בנוסף, היא גם מאמנת אישית מוסמכת אשר מנחה שנים פרטיים, ומשפחות (כולל ילדים)  בנושאים הקשורים להסתגלות לתרבות חדשה.

 

בקורפורט רסורסס גרופ (ישראל) בע"מ מאמינים שבכדי לתת הדרכה איכותית בנושא, על המדריכים לשלוט היטב ורצוי גם להיות בעלי ניסיון עצמי בכל נושאי הניוד הגלובלי השונים. העובדה שאדם התגורר מספר שנים במדינה כלשהי הינה חשובה ביותר אבל עדיין לא הופכת אותו מדריך ומאמן מקצועי בנושא. ההדרכה הבין-תרבותית איננה יכולה להיות מועברת כהדרכה תאורטית וניסיון מעשי בנושא הינו הכרחי לכל מדריך/מאמן.

 

מודעות תרבותית היא מרכיב קריטי להצלחתה של כל משימה בינלאומית, מעין מצפן המנווט בחברה (Society) לא מוכרת בה העובד צריך לגור ולעבוד. לפיכך, הדרכה בין-תרבותית היא כלי רב ערך עבור עובדים גלובליים. כלי זה מכין את העובד והמשפחה לטבילה בחיי המדינה הזרה, תוך שהוא מספק להם ברבים מן המקרים הבנה וידע בתרבות הזרה. בנוסף, ההדרכה הבין-תרבותית מספקת את האמצעים העוזרים להסתגל לאותה תרבות זרה. ללא הדרכה בין-תרבותית, העובד ומשפחתו יאלצו למצוא לבדם את הדרך להתמודדות עם סיטואציות עסקיות וחברתיות, דבר אשר עלול להכשיל את המשימה בחו"ל.

 

כל משימה בחו"ל שהחברה שלכם שוקלת לבצע, כרוכה במחויבות כלכלית אדירה וכל זאת במקרה שהמשימה הוגדרה כמוצלחת. אך מה קורה אם המשימה נכשלת?

 

חזרה של עובד לארץ מולדתו בשלב מוקדם יחסית או בטרם הושלמה המשימה, יקרה בצורה משמעותית מכיוון שהיא מייצרת עלויות נוספות מעל ומעבר למחיר המקורי של המשימה:

 מציאת מחליף/מחליפה והעתקתם לארץ היעד
 אובדן פריון עבודה במהלך תקופת ההחלפה
אובדן עובד מפתח, והניסיון שהוא מביא עימו, לעיתים קרובות לטובת המתחרים

 

כמעט חצי מה– Expats החוזרים במקרה של חזרה מוקדמת, מתפטרים עם שובם לארצם מכיוון שהם חשים שהם מנותקים או מצויים במצוקה עקב המשימה הכושלת. ניתן לצמצם או להתגבר על הגורמים לכישלון משימה בינ"ל ע"י הדרכה בין-תרבותית טרם העזיבה למשימה בחו"ל.

 

מה לומדים העובדים (ומשפחותיהם) דרך ההדרכה הבין-תרבותית?

לעיתים קרובות, הצלחה בעבודה בתרבות חדשה תלויה ביכולת להסתגל לדרכים שונות של בניית מערכות יחסים, אמון ושיתוף פעולה והחדרת מוטיבציה באחרים. הדרכה בין-תרבותית מספקת לעובדים גלובליים אינפורמציה קריטית להתמודדות עם הבדלים תרבותיים כמו גם אסטרטגיות אשר יהפכו את ההבדלים הללו ליתרון עבור העובדים. תוכנית לימודים עסקית טיפוסית כוללת:

 דינמיקות בין-תרבותיות במשרד
 הערכת ההבדלים הבין-תרבותיים במשרד
 תפקידיהם של גברים ונשים במשרד
 טכניקות ניהול משא ומתן
 ניהול צוותים, פרוייקטים ופגישות
 שיווק ומכירות בארץ/איזור היעד
 אסטרטגיות אפקטיביות לתקשורת מילולית/לא מילולית
 בניית מערכות יחסים חברתיות ועסקיות
 פרוטוקלים עסקיים וחברתיים: מארח, אורח, הענקת מתנות

 

עבור המשפחה המלווה, מוכנות להבדלים תרבותיים ולהבדלים באורח החיים עשויה להשפיע באופן ניכר על הצלחתה של המשימה. בני המשפחה אשר מצליחים להסתגל לביתם החדש בדרך כלל מאושרים יותר מהמשימה בחו"ל (רילוקיישן) וכך מסוגלים לספק תמיכה רגשית חשובה לעובד עצמו. בנוסף, משפחות אשר חוו משימה בינלאומית מוצלחת הופכות לתומכות נלהבות של תוכנית הרילוקיישן של החברה. תוכנית הלימודים עבור בני/בנות הזוג והמשפחות כוללת:

 הבנת עקומת ההסתגלות
 התגברות על הלם התרבות עבור הורים וילדים
 חיי היומיום
 הערכת הבדלים
 הבדלים בשפה ובתקשורת
 הבנת התנהגויות בלתי מילוליות
 נימוסי שולחן, פרוטוקלים חברתיים, וכללי התנהגות
 הסתגלות של בן הזוג/בת הזוג לסביבה החדשה – מידע על ויזות עבודה עבור בני זוג
 הבנה של מערכת החינוך וכיצד לשלב ילדים במערכות חינוך השונות
 תכנים פסיכולוגיים להסתגלות חדשה
 ניהול בית, הבנת נושא קניית/השכרת מגורים
 קניית רכב
 תרבות הקניות
נושאים פיננסיים (התנהלות בנקאית, כרטיסי אשראי וכו.)
 ביטוחים: בריאות, מכונית, ביטוח בריאות/לאומי בארץ
 מידע על קהילות יהודיות בארץ היעד

 

ומה לגבי העלות?

כאשר חברה מסוימת שולחת עובד לרילוקיישן, היא תוציא הרבה יותר על מיסים, דיור, ועלויות הרילוקיישן עצמו מאשר על ההדרכה התרבותית. לפי מחקר שנערך לאחרונה, העלות שבהדרכה בין-תרבותית מסתכמת בפחות מ - 1% מכלל ההוצאות על משימה בינלאומית. העלות הזאת היא בין הזולות ביותר בתוכנית הניידות הגלובלית. הדרכה בין-תרבותית היא אחד הכלים השימושיים ביותר בהם תוכלו להשתמש בכדי לצייד את העובדים הגלובליים שלכם, תוך כדי קבלת החזר משמעותי על ההשקעה.

בנוסף להדרכה הבין-תרבותית, אנו ממליצים מאוד לכל משפחה או יחידים במשפחה לעבור תהליך אימון אישי.

 

מהו אימון אישי?

אימון אישי הוא כלי המאפשר הגשמה, מיצוי פוטנציאל ושיפור ההישגים האישיים והמקצועיים. הוא כולל תכנון מטרות ברורות וממוקדות. התהליך בנוי כסדרת שיחות ומפגשים בין המאמן למתאמן. האימון יכול להתקיים במפגשים פיזיים, בטלפון, או בסקייפ, לפני היציאה לחו"ל אך גם במהלך השהות בחו"ל.

 

נושאים לדוגמה בהם המשפחה יכולה להפיק תועלת רבה מתהליך האימון:

 הגדרת מקום, זמן ואופן לשיחה על המעבר עם הילדים – מה ואיך אומרים, מה לא אומרים – שיחות שונות לגילאים שונים, התמודדות עם תגובות הילדים
 איך מכינים את הילדים לקראת המעבר
 צמצום אי-וודאות
 הגברת תחושת שליטה
 הפחתת חרדה
 דמיון מודרך – מה יהיה בארץ היעד שיכול לשמח ולרגש...
 הכנה מציאותית לקשיים שבדרך – שפה, בית ספר חדש, חברים חדשים
 שיתוף בקבלת החלטות אשר מגביר את תחושת השליטה והביטחון אצל הילד
 הפיכת המעבר ליישומי ע"י איסוף אינפורמציה "לאיך נראה היעד החדש"
 סדר עדיפויות – כיצד להתמקד בעיקר כאשר יש כל כך הרבה?
 תכנון פתרונות לקשיים אפשריים – וחיפוש פתרונות
 התמודדות עם מתח נפשי (Stress)

* כל חומרי ההדרכה כלולים בדמי ההדרכה.

 

לשאלות ומידע נוסף ניתן ליצור עימנו קשר