EN  |     HE

כנס מלטה 19.06.18

במהלך חודש יוני 2018 התקיים בתל-אביב טקס חנוכת לשכת המסחר החדשה ישראל-מלטה. הטקס התקיים במשרדיהם המרשימים של משרד עורכי הדין פרל כהן צדק לצר ברץ, אשר בקומה ה-53 במגדל עזריאלי-שרונה בת"א, באירוחן של השותפות: אנה משה, ראש דסק רוסיה, אוסטרליה ומלטה והנרייט פוקס, מומחית למיסוי בינלאומי.

 

כיבדו את הטקס בנוכחותם: H.E. Mr. Carmelo Abela, שר החוץ והשר לקידום המסחר של מלטה, H.E. Mrs. Cecilia Attard Pirotta, שגרירת מלטה בישראל, השר לש"פ פעולה אזורי צחי הנגבי ונשיא לשכות המסחר של האיחוד האירופי (וקונסול כבוד של ניו זילנד בישראל) מר גד פרופר. באולם נכחו כמה עשרות אנשי עסקים ישראליים  בתחומים שונים. לראש הלשכה נבחר מר שמואל בן-טובים, שמילא בעברו מספר תפקידים בכירים במשרד המסחר והכלכלה (אז) ושימש בין היתר כקונסול הכלכלי של ישראל בניו יורק והציר הכלכלי בשגרירות ישראל בלונדון. כן שימש כראש מועצת כפר שמריהו וכיום איש עסקים מוכר.

 

לשמואל ולקבוצה גדולה של אנשי עסקים מגיעה תודה על העבודה הרבה וההשקעה בהקמת הלשכה החדשה.

 

.Corporate Resources Group (Israel) Ltd נמנית על 30 החברות המייסדות של הלשכה בהתאם להוראות החוק והרגולציה הישראלית להקמת לשכה זאת.

 

אנו מניחים שרבים ירימו גבה בשאלה היכן בכלל ממוקמת מלטה ובירתה וולטה, ובכלל, מה לנו ולאי הקטן הזה שאוכלוסייתו מונה פחות מחצי מיליון תושבים?

 

שר החוץ וקידום המסחר של מלטה

 

מלטה היא קבוצת איים קטנה בים התיכון, דרומית לסיציליה, בה חיים כ- 450 אלף תושבים, רובם הגדול קתוליים. היא קיבלה את עצמאותה מבריטניה בשנת 1964 כאשר בראשה עומדת המלכה אליזבת ה – II אך ב– 1973 הפכה לרפובליקה שבראשה נשיא (היום נשיאה). מלטה צורפה כחברה מן המניין לאיחוד האירופי בשנת 2004. מטבע היורו הונהג בה רשמית בשנת 2008. על כן, כל ההסכמים הכלכליים שנחתמו בין ישראל והאיחוד האירופי חלים במלואם על היחסים עם מלטה, לרבות פטור הדדי ממכס על יצוא ויבוא רוב הסחורות. רמת החיים – הכנסה לנפש, שיעור אבטלה, ועוד – דומה מאוד לזו שבישראל.

 

מלטה הייתה ומשמשת נקודה אסטרטגית חשובה מאוד לאורך שנות היסטוריה בין יבשת אירופה, המזרח התיכון וצפון אפריקה. לאורך ההיסטוריה שלו היה האי בשליטתן של מספר מדינות אך זו שהשאירה את המשקל הרב ביותר הייתה בריטניה שכבשה את מלטה בשנת 1800.

 

מלטה שימשה בסיס ימי גדול ומסייע לבריטניה ומדינות הברית במהלך מלחמת העולם השנייה ובשל גבורת המדינה והעם כולו בעת המצור על מלטה, זכתה בצלב ג'ורג מאת המלך ג'ורג ה –VI   , צלב שמהווה חלק מדגלה של המדינה ומקור לגאווה לאומית.

 

מלטה הינה שותפה בחבר העמים הבריטי ויש בה לא מעט אלמנטים בריטיים החל מנסיעה בצד "הלא נכון" של הכביש דרך השפות הרשמיות שהן אנגלית ומלטזית (שפה שמית ייחודית שמורכבת מערבית, אנגלית ואיטלקית ומלים רבות תשמענה ואולי אף תובנה ע"י הישראלי המצוי). על השפה הייחודית שמענו הרצאה מרתקת מפי פרופ' אהרון גבע-קליינברגר ראש המחלקה לשפה וספרות ערבית באוניברסיטת חיפה. כל תושבי האי ללא יוצא מהכלל מדברים את שתי השפות מה שמחזק כמובן את יכולת התקשורת והעבודה של תושבי האי מול כל מדינה בעולם.

 

בשנות עצמאותה הראשונות יחסיה עם ישראל היו די צוננים בשל ההשפעה הצפון אפריקנית הגדולה עליה למרות ביקורים רשמיים הדדים וש"פ שונים, אך בשנים האחרונות התהדקו מאוד היחסים לרמה שהביאו לפתיחת  שגרירות מלטזית בתל אביב ועכשיו גם לשכת מסחר דו-לאומית. חברת התעופה הלאומית של מלטה Air Malta  שסימונה הבינלאומי הוא KM (knights of Malta) פתחה לאחרונה קו קבוע עם מספר טיסות שבועיות בין תל אביב לוולטה.

 

 

מנופיה הפראיים של מלטה

 

מלטה היא הכלכלה הקטנה ביותר באיחוד האירופי ומייצרת רק כ -20% מצריכת המזון שלה. מקורות המים שלה גם הם מוגבלים. למרות גודלה, היא מדינה מובילה בצמיחתה הכלכלית באיחוד. בשל מגבלותיה הכלכליות, המדינה מתמחה בעיקר במתן שירותים שונים כאשר ענף השירותים הכלכליים הינו המוביל (למעלה מ– 80% מאוכלוסייתה מועסק בסקטור השירותים השונים, כאשר שאר העובדים עוסקים בתעשיות). כלכלת המדינה מתבססת על תיירות מפותחת, אלקטרוניקה, בניית אניות ותחזוקתן, בניה, מזון ומשקאות, תרופות, הנעלה וביגוד, שירותי תעופה (תחזוקה ושירותים טכניים) ושירותי הי-טק. מלטה משמשת למשל כמרכז יצור של חברת Playmobile הדנית.

 

סך הייבוא ממלטה לישראל ב- 2017 הסתכם בכ- 34.7 מיליון דולר, המשקף עליה של כ- 10.9 מיליון דולר משנת 2016. כ 26%- מהייבוא הישראלי ממלטה מקורו במוצרים של התעשיות הכימיות, 25% מהייבוא מקורו בציוד רפואי אופטי, 14.4% מהייבוא מקורו במינרלים ו 12.4%- מהייבוא למלטה מקורו במכונות.

 

היקף הסחר כולו בשנת 2017 בין ישראל למלטה עמד על 201.9 מיליון דולר.

מדינה מאוד קטנה אך ייחודית ומבטיחה וראויה לתשומת לב כלכלית/עסקית כמו כמובן תיירותית.

 

תודתנו למר שמואל בן-טובים/יו"ר לשכת המסחר ישראל-מלטה בסיוע במתן נתונים כלכליים על מלטה.