EN  |     HE

הכנס השנתי של איגוד הרילוקיישן האירופי EuRA 2014

למעלה מ - 670 נציגים מחמש יבשות ועשרות מדינות השתתפו בחודש אפריל בכנס השנתי של ארגון הרילוקיישן האירופי European Relocation Association, אשר התקיים הפעם באדינבורג, בירת סקוטלנד.

העיר אדינבורג קיבלה אמנם את הבאים במזג אויר אפרפר וצונן למדי (באזור ה -  10ᶜ)  אך לעומת זאת, הקהל המקומי וצוותי העזר השונים הקרינו לכולנו את האופי החם והארוח הלבבי של בני סקוטלנד שהתנהגותם בשטח סותרת לגמרי את הבדיחות הנפוצות על חשבונם.

 

הכנס הפעם היה הגדול מסוגו עד כה ודבר זה הורגש היטב בכל מהלך היומיים וחצי שנמשך. צפיפות רבה בטרקליני מלון שרתון הנאה ונציגים נרגשים מתרוצצים על פני שתי קומות הארוח - מחפשים את הפגישה הבאה שלהם.

 

הכנס עוסק כמובן במשאבי אנוש אך איננו כנס משאבי אנוש במובן המקובל  (מגוון נושאים מאוד רחב שיש בו לא מעט אלמנטים פיננסיים, משפטיים ואירגונים) וזו כנראה שיש יותר "איזון" בין גברים ונשים...בגדול נראה שגם כאן הנשים מנצחות אך מספר הגברים העוסקים בתחום הנו בהחלט גדול.

עניין דמוגרפי מעניין אחר הוא קשת הגילים הרחבה של קהל המשתתפים: ניתן למצוא בין באי הכנס לא מעט גברים ונשים בשנות העשרים לחייהם כמו גם גברים ונשים קשישים שנמצאים בעשור השביעי לחייהם (אולי אף חצו את גיל הפרישה המקובל...) אך לא הכזיבו גם על רחבת הריקודים במסיבה הגדולה לסיום הכנס....

 

רמת ההשתתפות של המדינות השונות, משקפת ללא ספק אלמנטים היסטוריים שונים אך בהחלט גם שינויים שונים בעולמנו המודרני. המדינה המובילה בתחום, אם לא נחשתם, היא דווקא בריטניה אשר שגרה עשרות רבות של משתתפים. מאות שנים של שלטון אימפריאלי בכל חלקי תבל, חינכה את בני בריטניה להיות עובדים ניידים (Expats) מנוסים, קלי תנועה ומסתגלים במהירות לתנאים שונים ואף משונים.
אזרחים בריטים נחשבים גם כיום כעובדים מבוקשים וניתן למצוא אותם במרבית ארצות תבל, כולל במדינות המוגדרות כ"קשות שרות" וזאת לעומת בני דודיהם האמריקנים - הידועים בפינוקם הרב ובכך שאינם ממהרים להסתגל לתרבויות אחרות, ביחוד אם אינן "מפנקות". יחד עם זאת, התפתחויות שונות בסדר העולמי מביאות לתופעות שונות כמו מדינה קטנה (כ - 4 מיליון תושבים) כמו נורבגיה ששולחת לא פחות מ - 20 נציגים וכל זאת בשל האטרקטיביות של מדינה זאת בנושאי גז ונפט...(מתי זה יקרה כאן?).
בלגיה מצטיינת גם היא במספר רב של חברות וזאת בשל היות בריסל בירת האיחוד האירופי ומקום מושבם של חלק ניכר ממוסדות האיחוד. כתוצאה - לא מעט חברות מקימות את מרכזיהן האירופיים דווקא בבריסל, לה יש כמובן עוד כמה תכונות טובות המושכות זרים אליה. אפילו שוויץ המשעמת והרדומה הפכה למרכז גדול לרילוקיישן בשל אטרקטיביות המיסוי בכמה מהקנטונים שבה המושכת לא מעט חברות להקים שם מרכזים גדולים. השנה בלטו במיוחד נציגים חדשים מאפריקה ומאסיה כאשר חלק מהם הופיע בלבושם הלאומי, עובדה שהכניסה הרבה צבע לארוע...

מאחר ומדובר בכנס שאיננו ארוך במיוחד ומטרתו המרכזית היא Networking והידוק הקשרים בין החברים (אך ורק חברות העוסקות בניוד עובדים בצורה זו או אחרת), מספר ההרצאות איננו מאוד גדול. הפעם הן התבססו יותר על פאנלים שנבנו ממומחים בכירים מקרב חברי הארגון בנושאים שונים ורק על מעט מאוד הרצאות חיצוניות לארגון. שוב בלטה מאוד מילת המפתח Compliance וכאן הכוונה לנושאים הכרוכים ברישיונות עבודה למומחים זרים, מיסוי ולאחרונה יותר ויותר חוקים נגד מתן שוחד ושחיתות. נושא שהוזכר אין ספור פעמים ואפילו בכעס מה, הוא נושא "המלחמה" עם כוחות מחלקות הרכש השונות.בעוד אגפי הרכש רואים את כל תפקידם להגיע ל"מספר" נוח כלשהו לארגונם, הם אינם מבינים תמיד את הנושא עצמו ועד כמה רגיש ומורכב נושא הניוד הבינלאומי המכיל בתוכו לא מעט אלמנטים שאינם קשורים לכסף. חברות רילוקיישן רבות התלוננו שבשל חוסר ההבנה למורכבות הנושא, הן נאלצות לא פעם להתאים עצמן לצורכי אגפי הרכש וזאת תוך פגיעה בלקוח הסופי שהוא העובד המועבר ובני ביתו.

הרצאה חיצונית מעניינת ניתנה ע"י דין פוסטר, נשיא חברת DFA, החברה המובילה בעולם בנושאי הדרכה בין-תרבותית ואשר מוכר גם בישראל לאור ביקוריו והרצאותיו כאן (הביקור האחרון התקיים בדצמבר האחרון). כאשר בכנס בו אין כמעט הרצאות חיצוניות והמארגנים בוחרים דווקא בנושא ההדרכה הבין-תרבותית לאחת ההרצאות הבודדות - הדבר מראה על החשיבות הרבה ששלושת אירגוני הרילוקיישן הגלובליים נותנים לנושא (דין מרצה בכל השלושה).המוטו של הרצאתו של דין היה:

A post-global world of borderless workers linked through technology requires 21st century individuals and organizations to implicitly have cultural competence built-in as part of their DNA. 

לדבריו יש שוני בין ההדרכה הבין-תרבותית טרם העולם הגלובלי לעומת הנדרש ממנהלים כיום במאה ה - 21שזו בראש ובראשונה הדרכה רב-תרבותית ולא חד תרבותית כבעבר ופיתוח תפיסת עולם גלובלית.

דין פוסטר, נשיא חברת DFA מפגין יכולות רב תרבותיות והפעם בתחום הלבוש....
המוזיאון הלאומי של סקוטלנד, אדינבורג

אי אפשר שלא להזכיר את ההשקעה הגדולה של מארגני הכנס האירופי באיכות הקשרים בין החברים, דבר המתבטא במספר אירועים חברתיים שאכן מצטיינים בשמחה רבה...