EN  |     HE

הכנס השלישי של ה – Forum for Expatriate Management

מאת: עידן ניב/מתאם רילוקיישן

 

ביום שני, 19 בדצמבר, 2011, ארחה קרן החינוך ארה"ב - ישראל את הכנס השלישי של ה – FEM בישראל.

בסימן חגי סוף השנה ועיסוקי רבים מהחברים בנושאי תקציבים ושכר לקראת השנה הבאה, קיימנו הפעם כנס קטן יחסית שהתמקד בנושאים אמריקניים.

 

את הארוע פתח מנהל הפורום בישראל, דורון ניב, מנכ"ל חברת CRG לניהול משאבי אנוש גלובליים. דורון סיכם את פעילות הפורום לשנת 2011 אשר החלה בכנס הראשון בו ארחה חברת מוטורולה סולושנס וסמנכ"ל משאבי האנוש שלה – יהודה פורת – את חברי הפורום. את הארוע השני אירחה גב' אור אריאלי, סמנכ"ל משאבי אנוש של קבוצת אוסם – נסטלה.

 

 

עפ"י דורון, מספר חברי הפורום הינו סביב 100 איש. במהלך 2012 יקיים הפורום 2-3 ארועים גדולים יותר או בנושאים עם מכנה משותף רחב יותר וכן קבוצות ממוקדות (שתהייינה כמובן קטנות יותר) בנושאים מיוחדים שיבחרו ע"י ועדת ההיגוי של הפורום או עפ"י בקשת החברים. דורון הזמין את החברים להעלות נושאים ורעיונות כדי שהפורום ישרת כמיטב יכולתו את חבריו. כמו כן ציין דורון לעמיתיו מנהלי משאבי האנוש שעל מנת להיות חלק מהעולם הגלובלי של היום, יש צורך לקחת חלק בסקרים או בפעילות בינלאומית אחרת ולדוגמא השתמש בסקר האחרון של ארגון Permits העוסק בניסיון לקבלת אישורי עבודה מממשלות להעסקת בני/בנות זוג של Expats בעת שהות במדינות אחרות.

 

 

גב' ארונה משכיל, מנהלת בקרן החינוך, הציגה את פעילות הקרן אשר מסייעת לסטודנטים ישראליים לקבל מלגות ולהגיע ללימודי תארים ראשון שני ודוקטורט, באוניברסיטאות אמריקניות.

 

אורח הכנס היה מר ג'ונתן היימר ) Jonathan Heimer) ראש המחלקה המסחרית בשגרירות ארה"ב בתל אביב שדיבר על: Thoughts on the Israeli Natural Gas Sector.

 

 

רו"ח חשבון (ארה"ב) ויועץ מס פיליפ שטיין, מומחה למיסוי אמריקני, תאר את העומד בפני ה – Expat לקראת צאתו לשהות ארוכה בארה"ב. פיליפ נגע בנושאים כמו תכנון מס לקראת מעבר לארה"ב, אופציות שיש לעובד וכיצד לנהוג בהן, נושאים והתחייבויות שיש לאזרחי ישראל השוהים בארה"ב מול השלטונות הישראליים והאמריקניים וכן על תוכנית הגמל האמריקנית המוכרת היטב גם ללא מעט ישראלים – 401K.

 

 

לאחר הרצאתו של פיליפ, חזרו לבימה ארונה ודורון בכובע אחר שהם מחזיקים...מדובר בכובע ההכנה הבין – תרבותית לקראת יציאה לחו"ל בכלל ולארה"ב בפרט. דורון, כמנכ"ל CRG מייצג בישראל את חברת Dean Foster Associates מניו יורק, אחת החברות המובילות בעולם לנושאי הדרכה בין תרבותית והדרכה אסטרטגית לקראת מעבר בין ארצות ותרבויות. ארונה אשר מקיימת איתו את הסדנאות המיועדות לארה"ב הציגה מצגת שהתבססה על מקורות DFA והסבירה לקהל המאזינים את החשיבות הרבה שיש בהכנת העובד ובני ביתו לקראת המעבר הבין - תרבותי למדינה אחרת, יש הבדל עצום בין להיות מבקר זמני במדינה זאת או אחרת לבין מי שבא להתגורר, לחיות ולעבוד במדינה זרה לו וכדי להקטין את המתח והחשש למשברים עמוקים בחיי המשפחה וחיי היום – יום, עדיף להשקיע בהכנת העובד והמשפחה למעבר. בכל מקרה, ההשקעה הנדרשת להדרכה, תהיה קטנה מאוד ביחס לנזקים שעלולים להגרם לעובד ומשפחה שיצאו לא מוכנים.

 

 

הסמינר האמריקני הסתיים בדיון על האשרות ורישיונות העבודה העומדים בפני הישראלים היוצאים לארה"ב. מצגת זאת ניתנה ע"י עו"ד קובי נאמן ממשרד דרדיק את גרוס ושות'. קובי הציג בפני הקהל מספר אשרות העומדות בפני הציבור הישראלי, יתרונותיהן וחסרונותיהן, אפשרויות טכניות לזרוז הבקשה או לחילופין להעסקת בן/בת הזוג בארה"ב – כן יש בפרוש אפשרות כזאת. כמו חלק ניכר מארצות תבל, ארה"ב הקשתה וממשיכה להקשות בשנים האחרונות על תהליכי קבלת אשרות העבודה ויש לתכנן את הנושא בעוד מועד כדי לא "להתקע" עם התהליך.

 

כנס ה – FEM הבא יתקיים במהלך הרבעון הראשון של שנת 2012 והודעות תשלחנה בהתאם.